Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

Nahlížení do katastru nemovitostí 2. část

Pokračujeme v popisu funkcí z aplikace http://ikatastr.cz.

V článku najdete podrobný návod na co kliknout, pokud chcete nahlížet do katastru nemovitostí přes internet z tepla vašeho domova a hlavně proč byste to měli dělat. Informace se vám při hledání pozemku na stavbu domu, nebo objektu k rekonstrukci, budou jistě hodit.

Ti z vás, kdo nečetli první díl, mohou se s touto skvělou aplikací začít seznamovat v článku Nahlížení do katastru nemovitostí - praktický návod 1. díl.

Pokud již máte základy za sebou, jedeme dál v seznamování s dalšími funkcemi aplikace.

4. Vysouvací panel

Vpravo nahoře se nachází vysouvací panel.

Vysouvací panel s volitelnými vrstvami a mapové podklady
Vysouvací panel s volitelnými vrstvami a mapové podklady

Pravděpodobně ho při otevření aplikace budete mít zobrazen. Pokud ne, stačí kliknout na šipečku na pravé straně mapy a panel se zobrazí.

Tlačítko pro vysunutí a zasunutí panelu
Tlačítko pro vysunutí a zasunutí panelu

To, co tento panel nabízí, je opravdovým skvostem této aplikace. Má dvě části. V první si můžeme zapnout volitelné vrstvy nad mapou, ve druhé si volíme mapový podklad.

Volitelné vrstvy nad mapou

Pokud si budete mapu přibližovat až na úroveň podrobnosti ulic, automaticky se vám zobrazí katastrální mapa. Jaké informace v mapě uvidíte, záleží na tom, jaké vrstvy si v panelu zaškrtnete. Některé vrstvy mohou být nepřístupné. Je to proto, že zvětšení mapy ještě není dostatečné na zobrazení této vrstvy. Patřičným přiblížením se ale vrstva zpřístupní.

Lépe se zorientujete, když si zapnete vrstvu Čísla budov, Katastr - čísla parcel. Nejdůležitější je asi vrstva Mapy katastru, která ukazuje polohu budov a hranice pozemku. Ten kdo, se pídí po nemovitosti, nebo pozemku ke koupi, určitě ocení vrstvu Věcná břemena. Tato vrstva je jen informativní a přesná specifikace se nám zobrazí teprve, když klikneme na některou budovu, nebo parcelu.

Opravdovou lahůdkou je ale vrstva Záplavy. Jedná se o informaci, kterou byste nenašli ani v běžných mapových aplikacích, ani v mapě katastrální. Je to výborná pomůcka ke zvážení, zdali pozemek, nebo nemovitost koupit, nebo ne. Data do této vrstvy jsou brána z serveru Dibavod a zobrazují 5ti, 20ti a 100 letou vodu.

Mapové podklady

V aplikaci můžete měnit mapové podklady. Někomu více vyhovuje letecká mapa, někdo má raději klasickou. Určitě se ale jedná o zpříjemnění práce s aplikací.

5. Podrobné informace z katastru nemovitostí

Po přiblížení mapy až na úroveň katastrální mapy umožňuje aplikace http://ikatastr.cz zobrazit výpis z oficiální katastrální mapy. Stačí kliknout na požadovanou budovu, nebo parcelu. Otevře se nové okno, které vám zobrazí podrobné informace o objektu zájmu.

Před prvním otevřením okna budete ještě vyzváni k vyplnění ochrany proti spamovacím robotům, ale to je jen malé zdržení.

Zadání bezpečnostního kódu
Zadání bezpečnostního kódu

Po vyplnění kódu se vám do okna načtou informace z katastru nemovitostí. Toto okno se však nepohodlně ovládá (chybí mu ovládací prvky, především tlačítko zpět). Po vyplnění kódu okno klidně zavřete.

Podrobný náhled do katastru
Toto okno se špatně ovládá, klidně ho zavřete.

V aplikaci ikatastr přibude žluté tlačítko Informace z KN. Klikem na tlačítko si výpis z ČÚZK otevřete  do nového okna.

Tlačítko informace z KN
Tlačítko informace z KN

Krom toho okna si navíc můžete všimnout, že přímo do mapy přibyl další panel. Tentokrát s informacemi o objektu a s odkazy na další, upřesňující informace o objektu.

Informace o objektu
Informace o objektu

Pokud u nějaké nemovitosti potřebujete sledovat změny v katastru nemovitostí, můžete se pomocí žlutého tlačítka v pravém horním rohu

Hlídat nemovitost
Hlídat nemovitost

přesunout do formuláře s názvem Strážce katastru, ve kterém se zaregistrujete a on vás prostřednictvím e-mailu, nebo SMS bude až rok zdarma o těchto změnách informovat.

Aplikace je skvělým pomocníkem a v případě potřeby určitě oceníte informace, které poskytuje v ucelené formě a stejně tak její jednoduché a intuitivní ovládání.

Pokud se chystáte ke koupi pozemku, další důležité informace naleznete v našem článku Co oběhat, než začnu stavět. Stavební úřad, realitku nebo raději psychologa? - část 2 Výběr pozemku.

Pokud zvažujete rekonstrukci nebo novostavbu, nabízíme vám článek 11 hlevních rozdílů mezi novostavbou a rekonstrukcí.

Pokud chcete infromace o tom, jak se na stavbu nebo rekonstrukci dokonale a v ucelené formě připravit, nabízíme vám eBook Jak se dokonale připravit na stavbu domu.

Přeji této aplikaci, aby se dále rozvíjela a Stanislavovi, jejímu autorovi, děkuji za tak zajímavý projekt!

A vám příjemnou práci s touto skvělou aplikací!

Pazder a i-staveniště