Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

aneb Co stihne parta laiků za neuvěřitelně krátký čas na stavbě

Ze skvělé dobrovolnicko-stavební akce jsem se vrátila už minulou sobotu (tedy před týdnem). Chtěla jsem vás o tom v přemíře nadšení informovat co nejdříve, ale mé řádně namožené ruce i nohy si vyžádaly pár dní odpočinku a hlava nebyla schopna přemýšlet. Únava byla veliká, ale pocit spokojenosti skutečně naplňující. Společně jsme strávili (já, manžel a naše čtyři děti) skvělý týden plný práce během dne a dobrého moravského vína večer. A proč vlastně?

aneb Co stihne parta laiků za neuvěřitelně krátký čas na stavbě

Ze skvělé dobrovolnicko-stavební akce jsem se vrátila už minulou sobotu (tedy před týdnem). Chtěla jsem vás o tom v přemíře nadšení informovat co nejdříve, ale mé řádně namožené ruce i nohy si vyžádaly pár dní odpočinku a hlava nebyla schopna přemýšlet. Únava byla veliká, ale pocit spokojenosti skutečně naplňující. Společně jsme strávili (já, manžel a naše čtyři děti) skvělý týden plný práce během dne a dobrého moravského vína večer. A proč vlastně?

Už někdy na jaře se k nám donesla informace o chystaném workcampu v Dolních Albeřicích, nádherném to místě Krkonoš. Čistá příroda, horský vzduch, zkrátka idylické místo na prázdninový pobyt. Sdružení YMCA Setkání zde vlastní poměrně hodně rozlehlý dům, který dostalo úplně zadarmo asi před 10 lety k užívání i s vybavením od řádových sestřiček, jež zde byly nuceny za totalitního režimu pobývat. Věděli jsme, že se zde chystá řada stavebních prací a bude nutné je stihnout v co nejkratším termínu a samozřejmě za co nejméně peněz. Vždyť jde o sdružení.

Celkkový pohled na plochu určenou k položení zámkové dlažby v 6ti dnech

Byla to výzva. Po dvou měsících práce jednotlivců i firem měli na místo dorazit na jeden týden brigádníci, dodělat VŠE, co se do té doby nestihlo a uklidit po veškerých stavebních pracích. No není lepší tip na dovolenou? Skvělá společnost asi 60 lidí, kteří jsou ochotní věnovat část svého času ostatním (většina z nich každoročně), byla pro nás opravdu lákadlem. Třešničkou na dortu bylo i to, že zde zmíněný týden můžeme pobývat výměnou za naši práci zadarmo.

Lidé se začali na místě scházet postupně během víkendových dní. Většina z nich si musela nejprve připravit místo, kde by složili hlavu, protože dům rozhodně nepřipomínal rekreační objekt, ale staveniště. Všichni se do díla pouštěli s nadšením. Nebylo výjimkou, že pokoj, kde ještě odpoledne byl sklad a úpravna sádrokartonových desek, se druhý den ráno uklízel po malování a řešilo se, zda lampičku bude lépe umístit na levý, nebo pravý noční stolek.

Ještě v pondělí jsem se v noci třásla zimou, protože pokoj, ve kterém jsem spala sousedil s kuchyňkou umístěnou na chodbě, toho času spíše dírou do krovové konstrukce s dvěma dírami ven místo oken. V sobotu jsme už viděli krásně zaklopený odizolovaný prostor s veškerými zásuvkami a dvěma úhlednými okny se zánovními parapety a vymetali poslední drobty OSB desek. Následovalo už jen čekání na dovezení kuchyňské linky.

Mohla bych hovořit o desítkách zážitků, stovkách metrů čtverečných, které byly vymalovány, desítkách oken, jež byla umyta, kobercích, které byly vyluxovány, posekaném dřevu, vyklizeném sklepu, o nových koupelnách, zpevněném stropu a uvařeném společném jídle a litrech kávy i piva, které se vypilo, když bylo kruté horko a tak vůbec. Raději vám však napíši o dobrém moravském víně, které se po večerech pilo a skvělé hudbě, kterou jsme si k tomu hráli a zpívali.

Pokládka dlažby

Pro mne byla asi úplně nejvíce fascinující práce před samotným domem, kde bylo nutné vytvořit zpevněnou plochu parkoviště. Zámková dlažba na plochu cca 300m2 byla totiž položena za neuvěřitelných 6 dní! Neptejte se mě, kolik lidí na tom pracovalo. Vystřídali jsme se tam postupně asi téměř všichni. Ti, kteří už měli od cementu zničené ruce, se snažili mazat Indulonou a dělat jinou práci a za ně nastupovali plynule další a další, včetně dětí a mládeže. Sama jsem se jednu noc probudila s bolestí ruk. Lopata se štěrkopískem přece jen není moje každodenní kamarádka a tak si na mě vybrala svoji daň. Pohled z okna našeho pokoje byl přímo tím směrem a tak jsem mohla každý den pozorovat množství odvedené práce. Naplňovalo mě to velmi příjemným pocitem zadostiučinění. Také jsem byla nadšená tím, jaká to byla zkušenost pro dospívající mládež a děti. Je skvělé být dítětem a zjistit, že na takovém místě nepřekážíte, ale naopak můžete být užiteční a je skvělé na prahu dospělosti zakusit, že jsem rovnocenným partnerem dospělých a často zastanu i více než oni. A finanční stránka věci je asi jasná.

Nutná porada

Dobrovolnická práce má ale samozřejmě i svoje úskalí.

Velmi jsem obdivovala všechny, kdo měli zodpovědnost za jednotlivé práce, ať už šlo o stavební sekci, nebo sekci úklidovou. Dobrovolnictví je totiž záležitost dobrovolná a je těžké jí něco vytýkat.

Stejně tak se jistě nevyhneme určité živelnosti. Někdy je prostě dobrovolnické nadšení rychlejší a tak je například vymalováno dřív, než se spáry v sádrokartonu zabrousí a uklizeno dřív, než je vymalováno. Je také nutné počítat s určitou nedokonalostí práce a tolerovat ji. Přesto nás na rozdíl od nekvalitní práce stavební firmy, kterou platíme, tyto drobné vady nemusí zdaleka tolik trápit.

Na věku nezáleží, kus práce odvedl každý

Dalším úskalím jsou vztahy. Těžko říct, zda je lépe dobrovolníka znát a případně si pošramotit vztah s dobrým kamarádem, nebo raději pozvat lidi neznámé a nevědět, na čem jsem. A zvláště v situacích, kdy nastupuje únava, je dobré si připomínat, že práce pomine a nestojí za to si kvůli ní kazit dlouholeté vztahy.

Na co se hodí kolečko?

A proč to všechno vlastně píši? Asi proto, že přes všechny těžkosti, se kterými se během dobrovolnické práce můžeme setkat, se mi opět potvrdilo, že je „k nezaplacení“. Jsem ráda, že je to skutečně reálná alternativa, jak něco vybudovat a obohaceny jsou obě zúčastněné strany. Tedy ti co pomáhají i ti co je jim pomáháno. Zároveň ale tento způsob práce není pro povahy, které nejsou schopny určitého nadhledu, tolerance a hlavně schopnosti zasmát se tam, kde už nic jiného nezbývá.

Pokud vás dobrovolnictví nakazilo nebo si myslíte, že by se vám mohlo líbit, můžete využít http://dobrovolnici.i-staveniste.cz/pages/index.php

Navečeřet.

 

A spát.