Bydlete svůj sen, žijte svoje bydlení.

g plus
Stránka na Google plus
facebook
Facebooková stránka i-staveniště
facebook skupina stavíme dům
Facebooková skupina Stavíme dům

info@i-staveniste.cz

květináč - ilustrační

Nedávno jsme se s kolegy z i-staveniště ohlíželi zpět za naší prací a zkoumali, které ze článků vás zajímají tematicky nejvíce. Nebylo překvapením, že největší počet shlédnutí zaznamenal Cena domu anebčlánek věnovaný ceně stavby domu Jak se dopracovat k celkovým nákladům na stavění. Proto mě hned napadlo téma ceny domu z jiného úhlu pohledu.

Nedávno jsme se s kolegy z i-staveniště ohlíželi zpět za naší prací a zkoumali, které ze článků vás zajímají tematicky nejvíce. Nebylo překvapením, že největší počet shlédnutí zaznamenal článek věnovaný ceně stavby domu. Proto mě hned napadlo téma ceny domu z jiného úhlu pohledu.

1. etapa - nadšení

Prakticky většina lidí, kteří začnou o stavbě domu uvažovat, si položí jako úplně první otázku „No jo, ale kolik by to tak stálo?“. Je to otázka tak palčivá, že se mísí a plete a dere na povrch takříkajíc okamžitě, hned vedle našich prvních obrázků prosluněné čelní fasády v naší oblíbené barvě s truhlíky pelargónek za oknem. Trávník je úhledně posekán, pokud jsme akurátní a hýří mnoha květy, pokud jsme už absolvovali nějaký alternativní kurz sekání trávy kosou. Ale v tu chvíli už v naší mysli začíná bušit ono „Kolik?“ Kolik peněz, času, úsilí, nervů...?

2. etapa – nepříjemná realita

Následuje další fáze. Fáze, kdy část z nás to vzdá, pokud najde první realistické informace o odhadované ceně domu. Není to většinou optimistický pohled. Znáte psychologické příručky, kde se píší 4 nevyhnutelné etapy přijetí věci, která je pro nás silně nepříjemná? Tak to je právě tato situace. A přichází tedy údiv, popírání, smutek a nakonec přijetí. Kdo jimi projde, oklepe se a začne pátrat dál...

3. etapa – musí to jít jinak

A přichází další etapa, kde opět ztratíme pár unavených běžců. Je typická úsilím a optimistickou myšlenkou, že to přeci musí jít jinak. Vydáváme se tedy se strýčkem Googlem na dobrodružnou výpravu kolem světa a nacházíme mnoho protichůdných názorů. Možná se informujeme i nějakého spřízněného stavaře, položíme otázku odborné firmě nebo si spočítáme cenu na naší kalkulačce a řekneme si: „Toto není možné! Jde to levněji.“ Pravděpodobně ale probrousíme především stránky s klíčovými slovy jako: levné bydlení, dům do milionu, jak zlevnit stavbu, alternativní bydlení, postavil dům za 130 tisíc etc. Začínáme pečlivě porovnávat tu svoji „prosluněnou“ představu s představou těch ostatních, kteří postavili „za babku“.

4. etapa – realita konečně na dohled

Dříve jezdili lidé za svá humna (tedy do světa), aby se vrátili ze zkušené moudřejší, zkušenější a realističtější. Tak i my se ze své procházky informačním polem vracíme a už tušíme, že pravda se nachází v rovnováze mezi vším, co bylo napsáno výše a naší osobností a životní situací. Také tušíme, že ačkoliv internetové stránky se jen hemží „domky do milionu“, „postavil dům za 130 tisíc“, pravda bývá složitější. Každá má dvě strany, jak říká staré pořekadlo a je dobré věnovat čas oběma. Už možná víte, zda bude váš dům slaměný, protože můžete věnovat několik měsíců práci s balíky. Nebo právě naopak víte, že vaše pracovní tempo opustit nechcete a váš dům bude izolován celulózou apod. Realita se tříbí...

5. etapa – už vím!

Je to pro někoho zklamání, ale pro někoho útěšná jistota – fáze „už vím“ přichází zcela vždy přesně po tom, co dům postavíme. Jako se připravujeme na zkoušky ve škole, na výchovu dětí, na manželství, na cestu do ciziny, na porod dítěte, tak i stavba domu je situace prožitková a zkušenosti sbíráme cestou. Logicky tedy věnujeme přípravě na stavbu svého nového domova maximum, ale nezapomínáme, že jsou věci mezi nebem a zemí, které prostě nevymyslíme.

Přejeme vám tedy mnoho zdaru na vaší cestě za vysněným bydlením a v případě, že něco nedopadne tak, jak bylo ve vašich představách, buďte k sobě milostiví. Vesmír ví lépe než my, jakou zkušeností rosteme a někdy se to rozhodne realizovat právě při stavbě vašeho domova :)

Pokud máte zkušenosti se stavbu jakéhokoliv bydlení, ať už pro vás nebo vaše zvířectvo, známé či příbuzné, napište nám prosím. Vaše zkušenosti jsou pro nás ostatní velmi cenné.

Články v kategorii Vaše stavba